Technical Program


October 8th
Sunday
Session Name Start & End Time Session Chair
Welcome Reception 5:00 pm to 7:00 pm Sponsor: SSL
October 9th
Monday
Session Name Start & End Time Session Chair
Continental Breakfast - 1 7:00 am to 8:00 am
Opening Ceremony 8:30 am to 9:00 am Mitchell Walker, Roger Myers
Cathode Physics - 1 9:00 am to 12:00 pm Natalie R. Caruso, Shigeru Yokota
Hall Thruster Modeling - 1 9:00 am to 12:00 pm Yong Cao, Eduardo Fernandez
Hall Thrusters - 1 9:00 am to 12:00 pm Taylor Matlock, Peter Peterson
Overview of Flight & Other Programs - 1 9:00 am to 12:00 pm Akira Kawasaki, Pratik Saripalli
Micropropulsion - 1 9:00 am to 12:00 pm Ane Aanesland, Hiroyuki Koizumi
Ion Thrusters - 1 9:00 am to 12:00 pm Hans Leiter, Yasushi Ohkawa
Diagnostics & Measurements - 1 9:00 am to 12:00 pm Yoshiki Matsunaga, Andrei Smolyakov
RF Thrusters - 1 9:00 am to 12:00 pm Daisuke Ichihara, Yoshitaka Tani
Lunch - 1 12:00 pm to 1:40 pm Speaker: Michael Menzel, James Webb Space Telescope - Mission Systems Engineer
Ion Thrusters - 2 1:40 pm to 4:00 pm Daoru Han, Stefan Weis
Diagnostics & Measurements - 2 1:40 pm to 4:00 pm Justin Little, Ryudo Tsukizaki
MPD Thrusters - 1 1:40 pm to 4:00 pm Luc Herrero, Akihiro Sasoh
Hall Thrusters - 2 1:40 pm to 4:00 pm Rafael Borrajo, Yoshinori Nakayama
Cathode Physics - 2 1:40 pm to 4:00 pm Laurent Garrigues, Zhongxi Ning
Hall Thruster Modeling - 2 1:40 pm to 4:00 pm Kenichi Kubota, Francesco Taccogna
Overview of Flight & Other Programs - 2 1:40 pm to 4:00 pm Mariano Andrenucci, Rei Kawashima
Micropropulsion - 2 1:40 pm to 4:00 pm Alain Demaire, Michael Micci
Coffee Break - 1 4:00 pm to 4:30 pm Sponsor: SSL
Poster Session & Topgolf 6:00 pm to 10:00 pm Sponsor: Intelsat
October 10th
Tuesday
Session Name Start & End Time Session Chair
Continental Breakfast - 2 7:00 am to 8:00 am
Invited Plenary Lecture 8:00 am to 9:00 am Speaker: Professor Ikkoh Funaki, Institute of Space and Astronautical Science (ISAS) of JAXA, Japan
Electrothermal & Other Thrusters - 1 9:00 am to 12:00 pm Daisuke Kuwahara, Joshua Rovey
RF Thrusters - 2 9:00 am to 12:00 pm Jaume Cavalle, John Foster
Cathode Physics - 3 9:00 am to 12:00 pm Antonio Gurciullo, Kristina Lemmer
Hall Thruster Modeling - 3 9:00 am to 12:00 pm Eduardo Ahedo, John Yim
Overview of Flight & Other Programs - 3 9:00 am to 12:00 pm Vernon Chaplin, Vincent Jacod
Micropropulsion - 3 9:00 am to 12:00 pm Daniel Bock, Dan Courtney
Hall Thrusters - 3 9:00 am to 12:00 pm Jason Frieman, Gen Ito
Pulsed Plasma Thrusters - 1 9:00 am to 12:00 pm Rainer Dressler, Kazuhiro Toyoda
Lunch - 2 12:00 pm to 1:40 pm Speaker: Tim Gasparrini, VP of GOES, former Program Manager for JUNO
Power Processing Units - 1 1:40 pm to 3:40 pm Connie Liu, Jerry Jackson
Plume Interaction - 1 1:40 pm to 3:40 pm Olivier Duchemin, Koichi Ushio
Diagnostics & Measurements - 3 1:40 pm to 3:40 pm Robert B. Lobbia, Alexander Spethmann
Hall Thrusters - 4 1:40 pm to 3:40 pm Maria Choi, Stéphane Mazouffre
Cathode Physics - 4 1:40 pm to 3:40 pm William Ling, Christopher Wordingham
Hall Thruster Modeling - 4 1:40 pm to 3:40 pm Scott Hall, Yongjei Ding
Overview of Flight & Other Programs - 4 1:40 pm to 3:40 pm Shinatora Cho, Richard Wirz
Micropropulsion - 4 1:40 pm to 3:40 pm Andrea Schouten, Yoshinori Takao
PANEL "Electric Propulsion: The Next Step" 2:20 pm to 3:40 pm Rafael Spears, Mitchell Walker
Coffee Break - 2 3:40 pm to 4:00 pm Sponsor: Aerospace Corporation
Pulsed Plasma Thrusters - 2 4:00 pm to 6:00 pm Philippe Lamotte, Tetsushi Yoshikawa
Hall Thrusters - 5 4:00 pm to 6:00 pm Vivien Croes, Hiroki Watanabe
Cathode Physics - 5 4:00 pm to 6:00 pm Stephen B. Gabriel, Yushi Hamada
Hall Thruster Modeling - 5 4:00 pm to 6:00 pm Holak Kim, Stéphane Mazouffre
Overview of Flight & Other Programs - 5 4:00 pm to 6:00 pm Yusuke Egawa, Konstantin Matyash
Low Power Hall Thrusters - 1 4:00 pm to 6:00 pm Stefan Weis, Dan Lev
Micropropulsion - 5 4:00 pm to 6:00 pm William Ling, Alexander Reissner
Ion Thrusters - 3 4:00 pm to 6:00 pm Elaine Petro, Haruki Takegahara
Dinner (on your own) 6:00 pm to 9:00 pm
October 11th
Wednesday
Session Name Start & End Time Session Chair
Continental Breakfast - 3 7:00 am to 8:00 am
Invited Plenary Lecture 8:00 am to 9:00 am Speaker: Professor Jean-Pierre Boeuf, CNRS Senior Scientist, LAboratoire PLAsma et Conversion d’Energie (LAPLACE), France
Pulsed Plasma Thrusters - 3 9:00 am to 12:00 pm Claude Boniface, Matthew S. Glascock
Low Power Hall Thrusters - 2 9:00 am to 12:00 pm Tommaso Misuri, Luis Pinero
Electrothermal & Other Thrusters - 2 9:00 am to 12:00 pm Kurt Polzin, Kazuya Yaginuma
Ion Thruster Modeling - 1 9:00 am to 12:00 pm Sven Bilén, Michael Sekerak
Hall Thrusters - 6 9:00 am to 12:00 pm Ryan W. Conversano, Tom Curtiss
Cathode Physics - 6 9:00 am to 12:00 pm Ken Hara, Alexander Daykin-Iliopoulos
Hall Thruster Modeling - 6 9:00 am to 12:00 pm Sedina Tsikata, Ethan Dale
Overview of Flight & Other Programs - 6 9:00 am to 12:00 pm Alexander Bogorad, Felix Cannat
PANEL "Economics of EP" 10:20 am to 12:00 pm Rostislav Spektor
Lunch - 3 (on your own) 12:00 pm to 1:40 pm
Coffee Break - 3 2:30 pm to 3:00 pm Sponsor: Orbital ATK
Overview of Flight & Other Programs - 7 3:00 pm to 4:40 pm Kimiya Komurasaki, Yusuke Oka
Mission Analysis - 1 3:00 pm to 4:40 pm Burak Karadag, J. Steve Snyder
Diagnostics & Measurements - 4 3:00 pm to 4:40 pm Julien Jarrige, Yvegeny Raitses
Advanced Concepts - 1 3:00 pm to 4:40 pm Masafumi Edamoto, Benjamin A. Jorns
EP Auxiliary Elements - 1 3:00 pm to 4:40 pm Junko Yamasaki, Dieter Zube
EP Simulation & Modeling - 1 3:00 pm to 4:40 pm Akaira Iwakawa, Kentaro Hara
Micropropulsion - 6 3:00 pm to 4:40 pm Andrea Lucca Fabris, Kurt Terhune
Low Power Hall Thrusters - 3 3:00 pm to 4:40 pm Jun Asakawa, Stefan Weis
Evening Gala Dinner 5:30 pm to 9:00 pm Sponsor: NASA
October 12th
Thursday
Session Name Start & End Time Session Chair
Young Visionary Paper Submissions 1:00 am Rostislav Spektor, Justin Little
Continental Breakfast - 4 7:00 am to 8:00 am
Invited Plenary Lecture 8:00 am to 9:00 am Young Visionary Lecture
Basic Processes - 1 9:00 am to 12:00 pm Eduardo Ahedo, Ryota Fujita
Hall Thrusters - 7 9:00 am to 12:00 pm Ikkoh Funaki, Georg Herdrich
MPD Thrusters - 2 9:00 am to 12:00 pm Kiyoshi Kinefuchi, Samuel Langendorf
Diagnostics & Measurements - 5 9:00 am to 12:00 pm Kaethe Dannenmayer, Shunichiro Ide
Plume Interaction - 2 9:00 am to 12:00 pm Pierre Sarrailh, Thomas Trottenberg
Mission Analysis - 2 9:00 am to 12:00 pm Jacob Herscovitz, Liqiu Wei
Ion Thrusters - 4 9:00 am to 12:00 pm Jonathan Kolbeck, Yuichi Nakagawa
Advanced Concepts - 2 9:00 am to 12:00 pm Hideyuki Horisawa, Fabio Trezzolani
EP Simulation & Modeling - 2 1:40 pm to 3:40 pm Paul-Quentin Elias, Kunning Xu
EP Auxiliary Elements - 2 1:40 pm to 3:40 pm Yuya Oshio, William Shae
Pulsed Plasma Thrusters - 4 1:40 pm to 3:40 pm Kurt A. Polzin, Hirokazu Tahara
Low Power Hall Thrusters - 4 1:40 pm to 3:40 pm Lou Grimaud, Olivier Duchemin
Advanced Concepts - 4 1:40 pm to 3:40 pm Denis Packan, Yuichiro Nogawa
Test Facility Development - 1 1:40 pm to 3:40 pm Garri Popov, Rostislav Spektor
Advanced Concepts - 3 1:40 pm to 3:40 pm Daniel Bock, José Gonzalez del Amo